Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket legfontosabb eladási, valamint szállítási feltételeinkről. Az árjegyzékben szereplő árak nettó termelői árak HUF – ban. A növények árai szombathelyi telephelyünkön gépkocsira rakva értendők. Nagyobb tételű vásárlás esetén egyedi megállapodás köthető. Az árváltoztatás jogát fenntartjuk! Az eladott növények mennyiségével és minőségével kapcsolatos reklamációt az áru átvételekor, legkésőbb azonban az átvételtől számított 3 napon belül kérjük írásban jelezni. A 3 napon túli reklamációt már nem áll módunkban elfogadni. A csomagolással kapcsolatos költségeket (tartályláda, karton, egyéb műanyag láda stb.) külön leszámlázzuk. Amennyiben az árjegyzékben jelölttől eltérő csomagolási móddal kéri a növényeket (FL-DL), felárat számítunk fel. Termelői áron csak a nagy tételben vásárló, írásos visszaigazolással rendelkező vevőinket szolgáljuk ki. A fizetés módjában a visszaigazoláskor állapodunk meg.
SZÁLLÍTÁS
A megrendelt növények elszállítása lehetséges:
tavaszi és őszi ültetési szezonban | nyáron | |
hétfőtől - péntekig | 7:00 - 15:00 | 6:00 - 13:00 |
szombaton | 7:00 - 11:00 (szezonálisan) |
Szabadgyökerű és földlabdás lomblevelű növényeket tavasszal a fagyok megszűnésétől lombfakadásig, ősszel lombhullástól a fagyok beálltáig szállítunk (szállítási szezon). A fenyők értékesítése augusztus végétől a fagyok beálltáig, tavasszal a fagyok megszűnésétől május közepéig tart. Edényes növények és a nyugalmi időszakban földlabdásan kitermelt növények egész éven át folyamatosan kaphatók. Szállítási szezonon kívül kiszedett növényekért felelősséget nem vállalunk. A növényeket a vevő kérésére – külön díjazásért – visszavágjuk.
A szállítás időpontját a tervezett szállítás előtt kérjük egyeztetni. A szállítás a vevő költségére és kockázatára történik. Amennyiben a vevő a növényekért nem tud saját gépkocsit küldeni, akkor a fuvarozás szervezését a vevő költségére vállaljuk.
Ősszel a december 15-ig, tavasszal a május 31-ig el nem szállított megrendelések érvényüket vesztik. Amennyiben a megrendelt növényre igényt tart, kérjük, a következő szezon elején újra rendelje meg.
A megrendelt, kiszedetett, és el nem szállított növényeket a megrendelő részére leszállítjuk, illetve leszámlázzuk! A növények fajtaazonosságáért felelősséget vállalunk.
Fordítsunk gondot arra, hogy az adott hely klimatikus és talajviszonyainak megfelelő növényt válasszunk ki! A növények kerten belüli elrendezése is segíti, vagy rontja a növény további növekedési esélyét. A növények kiválasztásához javasoljuk Retkes József - Tóth Imre: Lombos fák, cserjék (Nyugat-dunántúli Díszfaiskolások Egyesülete, 2015), illetve Józsa Miklós: Fenyők (Botanika, 2002) című könyvét, vagy kérje szakember
tanácsát. Ültetés előtt mindenképpen győződjön meg a növény igényeiről, illetve a klimatikus és talaj adottságokról.
Az ültetés ideje
A szokásos ültetési időszak tavasszal a fagyok elmúltától lombfakadásig, ősszel lombhullástól a fagyokig tart, de a konténerben nevelt növényeket a fagyos téli hónapok kivételével egész éven át ültethetjük. A lombfakadás előtt földlabdásan kiszedett növények egész nyáron át telepíthetők.
Szállítás
Szállítás közben ügyeljünk arra, hogy a szabadgyökerű növények gyökérzete ne száradjon ki, ezért mindenképp védeni kell! Javasoljuk gyökérzet beborítását, lehetőség szerint zárt gépjárművel történő szállítást, amennyiben ez nem megoldható takaróponyva használatát. A vegetációs időben rendelt és elszállított konténeres vagy földlabdás növényeket szintén zárt gépjárművel javasoljuk szállítani, nyitott tehergépkocsival történő szállítás esetén a növények lombozatát minden esetben Raschel-hálóval vagy egyéb ritka szövésű takaróanyaggal kell megvédeni.
Metszés
Ültetés előtt a lombkoronát, szabad gyökerű növényeknél a gyökérzetet igazítsuk meg. Le kell metszeni a szedés, szállítás során sérült, törött gyökereket (szabad gyökerűeknél), ágakat illetve az esztétikailag nem megfelelő, rossz irányba lévő (pl. keresztbe növő) hajtásokat. Konténeres növényeknél és fenyőféléknél ennél több metszésre nincs szükség. A szabad gyökérrel vagy földlabdával kitermelt növény gyökérzetének egy részét elveszteti, így felborul a lombkorona-gyökérzet egyensúly. E miatt, amíg be nem gyökeresedik, addig a növény gyökérzete a föld feletti részeket nem tudja elegendő vízzel és tápanyaggal ellátni. Az egyensúlyt be kell állítani, azaz a lombkoronát vissza kell metszeni. Az ágakat 2/3-ukra vágjuk
vissza ügyelve arra, hogy a vezérág minden esetben emelkedjen a többi ág fölé. Idős fák esetében az ágak megkurtítása mellett az ágak ritkítását is végezzük el.
Ültetés
Ültetés előtt megfelelő nagyságú ültető gödröt kell ásni, aminek az átmérője a földlabda, illetve konténer, szabadgyökereseknél a gyökér átmérőjének kétszerese, mélysége másfélszerese legyen. Kötött (agyagos) talaj esetén ügyeljünk arra, hogy a gödör széle és alja ne legyen sima, mert ez későbbiekben akadályozhatja a gyökérzet továbbfejlődését illetve megállhat benne a víz, mely a gyökérzet pusztulását okozhatja. Ültetéskor a visszatöltendő földet érdemes javítani, ez történhet jó minőségű komposzt vagy kereskedelemben kapható speciális földkeverék 20-30%-ban történő bekeverésével. Amennyiben a talajunk rossz minőségű (pl. kötött, kavicsos stb.) érdemes az ültető gödörben teljes talajcserét végezni. Az ültetőgödör alját olyan magasan kell feltölteni, hogy a belehelyezett növény földlabdájának/konténerének teteje, illetve a gyökérnyak az eredeti terepszinttel egy magasságban legyen. Fontos, hogy a növényeket tápanyaggal lássuk el. Erre legmegfelelőbbek a hosszú hatástartamú szabályozott tápanyag leadású műtrágyák (pl. Osmocote Exact), de használhatunk szerves trágyát is. Fontos, hogy a tápanyagot a visszatöltött földbe keverjük el!
Nem szabad éretlen szerves trágyát és hagyományos műtrágyát használni. A földlabdás növények jutaszövetbe, illetve szükség esetén dróthálóba vannak csomagolva. A juta és a drótháló lebomlik, ezért ezeket nem kell eltávolítani! Ha a drót a törzset éri, azt felül vágjuk el. Ügyelni kell arra, hogy ültetés közben a földlabda ne essen szét, és lehetőleg ne sérüljön. Tilos a növények földlabdáját ültetéskor eltávolítani! Konténeres növények esetében a fólia-, vagy merevfalú konténert természetesen le kell szedni. Az ültető gödörbe helyezett növény földlabdájának, gyökerének környékét a labda magasságának 3/4-éig töltsük fel jó minőségű földdel, majd tömörítsük. Magasabb labda, nagyobb gyökérzet esetében a feltöltést több részletben, többször tömörítve végezzük el. Szabadgyökerű növényeknél fokozottan ügyeljünk a jó tömörítésre, hogy a gyökérzet kapcsolatba kerüljön a talajjal, a hozzáadott föld ne legyen levegős. Az így beültetett növényt öntözzük meg. Ügyeljünk arra, hogy a földlabda belseje is ázzon át. Ezt legkönnyebben többszöri öntözéssel érhetjük el. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a visszatemetett föld ázik át legelőször, majd azt a környező föld követi és csak ezután ázik át a földlabda. Az öntözés befejezése után, amikor a vizet már elitta a föld, töltsük fel a földlabda, gyökér környékét és a földlabdára is kerüljön néhány cm föld, majd tányérozzuk ki a növényt, hogy a későbbi öntözések alkalmával az öntözővíz ne folyjon el. A vízháztartást javíthatjuk azzal, ha az ültetés során alkalmazunk valamilyen vízmegkötő anyagot (pl. ZEBA) az előírásoknak megfelelően.
Nagyobb méretű fák esetén (három- vagy többször iskolázott) a későbbi öntözés megkönnyítésére érdemes lehet ültetés során 80-100 mm átmérőjű dréncsövet a labda alján a labda köré hajtani, majd a cső egyik végét emeljük talajszint fölé és dugaszoljuk be. Ezen keresztül öntözve az víz közvetlenül a növény gyökeréhez juttatható.
Karózás
A fa mellé üssünk karót és ahhoz jutával, kender zsineggel kössük ki a fát. Nagyméretű (iskolázott) fákat 3 oldalról pányvával, vagy karóval kell rögzíteni. Ügyeljünk arra, hogy a kötöző anyag ne tudjon a kéregbe belevágni. A támaszték 2-3 évig maradjon a növény mellett. A kötések feszességét évente ellenőrizzük. Ha meglazult, akkor feszítsük meg, ha a kötés belevágna a fa kérgébe, akkor lazítsuk meg.
Egyéb munkák
A napégés megelőzésére a fák törzsét jutacsíkkal vagy nádszövettel tekerjük be. A juta időközönkénti nedvesítése javítja az eredést is.
Gondozás ültetés után
Az eltelepített növényeket legalább a telepítést követő nyár végéig, a három- vagy többször iskolázott növényeket a második év végéig rendszeresen gondozni kell. Ez elsősorban öntözést jelent. A nap, szél szárító hatása a frissen ültetett növényeknél fokozottan érvényesül. Amíg a növények be nem gyökeresednek, vizet csak a földlabdából, a gyökér közvetlen környezetéből tudnak felvenni, ezért fontos, hogy az ültető
gödröt, a földlabdát és környékét állandóan nedvesen tartsuk, de az öntözővíz a növény környezetét ne áztassa, ne mocsarasítsa el. Vegetációs időszakban (márciustól-októberig) hetente egy alkalommal öntsük tele a tányért, vagy a dréncsövet vízzel, ezt 10-15 percenként addig ismételjük, amíg a tányérban, dréncsőben vízfogyást már nem tapasztalunk. Fontos, hogy öntözést követően a dréncsövet mindenképp zárjuk le, ellenkező
esetben ugyanis a dréncsövön keresztül a gyökér környezete közvetlenül száradhat. Mikor a dréncsőre már nincs szükség, azt a talaj szintje alatt 15-20 cm-re vágjuk el, a talajban maradó részt töltsük be homokkal és temessük el. Használhatunk automata öntözést is a fenti elvek figyelembe vétele mellett. Nagyobb esőzés (20 mm felett) esetén a heti öntözés elhagyható. Kisebb esők, illetve a pázsit öntözése nem pótolja a fás szárú növények külön öntözését! A növények megfelelő tápanyag-utánpótlásáról mindenképpen gondoskodni kell, erre a célra a legalkalmasabbak a szabályozott tápanyag leadású műtrágyák (pl. Osmocote Exact, Lanscaper Pro Flora). Kártevő vagy kórokozó megjelenése esetén a megoldásról a szakirodalom adhat felvilágosítást, vagy kérje szakember segítségét.
Az elültetett növény a gondos ápolást meghálálja. Munkájához sok sikert kívánunk!
rövidítés | megnevezés |
---|---|
GY | Szabadgyökerű növény |
GYD | Gyökeres dugvány |
Cellás | 66, 104 lyukú szaporító tálcában nevelt növények |
CSP | Cserepes, az 1,5 liternél kisebb űrtartalmú, különböző cserepekben, fóliazacskóban stb. nevelés alatt álló növények megnevezése.A CSP megjelölés utáni szám a cserép átmérőjét jelöli. |
K | Konténeres, legalább 1,5 liter, vagy ennél nagyobb űrtartalmú, merevfalú edényben nevelt, szabvány minőségű növények. A K megjelölés utáni szám a konténer űrtartalmát jelöli literben. |
SU | Suháng |
PF | Parkfa – tőtől ágas |
SF | Sorfa – minimum 220 cm törzsmagasságot és 6 cm törzskörméretet meghaladó méretű fa |
TT | Többtörzsű fa |
1xi, 2xi, 3xi | Egyszer, kétszer, stb. átiskolázott növények |
DL | Drótlabdás |
FL | Földlabdás |
SOL | SZOLITER – többéves, egyedi díszítőértékkel bíró növény. |
1/2 T | félmagas törzs |
Cserjék | magasság vagy átmérő cm-ben. |
Fenyők | magasság, elterülőknél az átmérő cm-ben. |
Parkfák | magasság cm-ben. |
Sorfák | 1 m magasságban a törzs kerülete cm-ben |